PROIECT TRANSFRONTALIER PENTRU VALORIFICAREA ZONEI ADIACENTE CETĂȚII GIURGIU

Consilierii locali au aprobat în ședința extraordinară de vineri, 12 mai, depunerea a cinci proiecte transfrontaliere pe programul INTERREG V-A România – Bulgaria 2014-2020.

Primul dintre acestea este “Reconstruirea și punerea în valoare a siturilor cultural reprezentative din Euroregiunea Ruse-Giurgiu” (obiectivul de investiții “Valorificarea zonei adiacente Cetății Giurgiu și integrarea acesteia într-un circuit turistic”). Proiectul a fost depus în parteneriat cu Primăria Ruse, care este lider de proiect.

Prin implementarea acestui proiect, se vor avea în vedere următoarele pentru obiectivul de investiții de la Giurgiu:

– accesul în locație se va concepe având în vedere căile de acces existente (dig, strada Digului, șoseaua Portului), cât și proximitatea parcului Alei și a schitului Sfântul Nicolae;
– se vor crea zone de relaxare, definite prin trasee pietonale
– includerea Cetății Giurgiu în cadrul unor trasee pietonale
– amenajarea spațiilor publice propuse cu mobilier urban, pavaje, instalație de iluminat
– amenajarea peisageră ținându-se cont de precizările din Studiul de fundamentare istorico-urbanistică pentru întocmirea PUZ-CP Cetatea Giurgiu: “Vegetația trebuie să rămână aceea specific zonei de albie majoră a Dunării. Plantația ornamental redusă la minim: flori sezoniere perene amplasate în grupuri – de exemplu stânjenelul de baltă, narcisa, ghiocelul de baltă etc.; grupuri de arbuști de talie mică pentru a realize accente și ecrane vegetale, amplasate exclusiv pe partea dinspre uscat”
Bugetul estimat al proiectului alocat municipiului Giurgiu este de 500.000 euro (TVA inclus) din care:
– 425.000 euro (85%) – finanțare prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională (FEDR)
– 65.000 euro (13%) – finanțare de la Bugetul de Stat
– 10.000 euro (2%) – contribuția proprie a municipiului Giurgiu

Celelalte patru proiecte transfrontaliere vor face obiectul unor articole viitoare.

Ultima modificare: 17.05.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LUCRĂRILE DE INVESTIȚII PE CANALUL CAMA AVANSEAZĂ